Proefboren op het Exercitieveld door Shell

07/08/2013 - Vanmorgen kregen de bewoners van de Utrechtsestraatweg een brief van Shell in de bus. De brief bevatte, zoals op de enveloppe stond, belangrijke informatie over proefboringen in de buurt.

Area Exploration Manager Frederik Witteman maakte daarin bekend dat zijn bedrijf proefboringen gaat verrichten op het Exercitieveld. Hij sluit niet uit dat de daarop geplande evenementen, dus de Vakantieweek, daardoor in het gedrang zouden kunnen komen Citaat: "Onze activiteiten zullen waarschijnlijk voor eind augustus afgerond zijn, waardoor geplande evenementen gewoon doorgang kunnen vinden".
 
 
Als je zo'n brief als raadslid dor de bus krijgt en het gaat over een mogelijke aantasting van het Exercitieveld, bijna heilig verklaard in de kring van Progressief Woerden, dan heb je de neiging om direct in de pen te klimmen. Want waarom wist de Raad daar niet van. Voor de zekerheid nog even op de gemeentelijke website gekeken. Want wellicht dat er een vergunninkje of zo over het hoofd gezien was, maar nee, niets dat daar op wees. Maar is de gemeente voor zoiets wel de vergunningverlenende instantie? Is dat niet de provincie of het Ministerie van Economische Zaken?
 
Contact gezocht maar met de Griffie, die e.e.a. zou uitzoeken.
 
Nou werd in de brief van Shell een site genoemd waar meer informatie over de werkzaamheden te verkrijgen was, www.shellboort.nu. Ook werd het 06 nummer van de communicatieafdeling gegeven. Dat nummer gebeld en gevraagd naar de vergunning. Een uiterst vriendelijke PR-medewerkster aan de lijn, die helaas niets kon vertellen over de vergunning. Maar zij zou het uitzoeken en mij erover terug mailen.
 
De site ook nog even bekeken. Die zag er gelikt uit. Het eerste item was inderdaad gewijd aan proefboringen in Wassenaar en Woerden. Tot zo ver nog geen nattigheid.
 
Toen de vriendelijke dame haar toezegging gestand deed en het beloofde mailtje stuurde viel het kwartje. De inhoud ervan luidde namelijk als volgt:
 
"Vanmorgen heeft u gesproken met Froukje Ollersma van Shell Nederland over proefboringen op het Exercitieveld in Woerden. U vroeg zich af of er een vergunning is verleend voor deze boring. 
 
Ik kan u vertellen dat dit niet het geval is. Er vindt namelijk geen echte proefboring plaats in Woerden vandaag, de brief die u heeft ontvangen is een ludieke actie van Greenpeace om aandacht te vragen voor de boorplannen van Shell op de Noordpool. 
 
Boren in een gebied als de Noordpool is net zo belachelijk als boren in de parken van Nederland. Daarom zijn we vandaag naar Woerden gegaan, om te laten zien wat er gebeurt als er ineens een jaknikker aan de slag gaat. We openen hiermee de dialoog over de toekomst van de Noordpool: gaat die ten onder om de laatste druppels olie uit de grond te persen, of beschermen we dit unieke gebied? 
Wij zullen zodra we vertrekken van het Exercitieveld een persbericht sturen naar lokale media. Ook de website shellboort.nu zal worden aangepast zodat duidelijk wordt dat dit een actie van Greenpeace betreft en geen daadwerkelijke proefboring. 
 
Excuses voor het ongemak, ik vertrouw u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd". 
 
Een actie van Greenpeace dus. Er zullen er vast meer ingestonken zijn. Niet alleen degenen die deze brief hadden ontvangen, maar ook de argeloze voorbijgangers van het Exercitieveld, want vanuit de verte leek het net of de Shell daar al actief aan de slag was gegaan.
Bij de gemeente werd het Telefonisch Informatie Punt (TIP) ingelicht voor het geval er vragen van verontruste burgers zouden binnenkomen.
 
Op het veld werd de equipe van Greenpeace verteld dat het weinig gescheeld had of er waren namens de fractie van Progressief Woerden vragen over deze kwestie aan het College gesteld. Gelukkig kwam net op tijd de aap uit de mouw. Even daarna verscheen dit filmpje op internet:
www.greenpeace.nl/2013/Nieuwsberichten/Klimaat--Energie/Shell-boort-naar-olie-in-Nederlandse-parken/
 

Deel dit artikel


Nieuwsoverzicht